Haber

Yemen’de Batan Göçmen Gemisindeki Onlarca Kişiden Haber Yok

ADEN, 14 Kasım (Xinhua) — Yemen kıyısı yakınlarında alabora olan ağır yüklü göçmen teknesindeki onlarca kişiden haber alınamadığı ve ölmüş olmalarından endişe edildiği bildirildi.

İsminin gizli kalmasını isteyen yerel bir yetkili Pazartesi günü Xinhua’ya, Yemen’deki çatışmaların vurduğu kıyıların yakınındaki sularda yaklaşık 75 göçmeni taşıyan bir teknenin Pazar günü kıyı kenti Muha’nın kıyısı açıklarında alabora olduğunu söyledi.

Yetkili, yolcuların hepsinin çoğunluğu Afrika Boynuzu ülkelerinden gelen ve Yemen’e sığınan göçmenler olduğunu açıkladı.

Şiddetli rüzgar nedeniyle teknenin alabora olduğunun düşünüldüğünü kaydeden yetkili, kazadan sağ kurtulan 26 kişinin kıyıya yüzmeyi başararak Yemen kıyı güvenliği tarafından kurtarıldığını, en az 49 yolcudan ise haber alınamadığını belirtti.

Sahil güvenlik birimlerinin de aralarında bulunduğu Yemenli yetkililer, arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Yemen, yıllarca süren iç savaşa rağmen Afrika Boynuzu ülkelerinden Suudi Arabistan’a gitmek isteyen onbinlerce göçmen için geçiş noktası görevi görüyor. Devam eden iç savaş Yemen’de çalkantılara neden olurken, yasa dışı kaçakçılık operasyonlarının sekteye uğratılması da giderek zorlaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu